1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عفونت‌هاي قارچي واژن معمولا به وسيله قارچي به نام «کانديدا آلبيکانس» ايجاد مي‌شوند. قارچ‌ها، موجودات ريزي هستند که معمولا در تعداد کم روي پوست و داخل واژن زندگي مي‌کنند

البته محيط اسيدي واژن به جلوگيري از رشد قارچ کمک مي‌کند اما اگر اسيديته محيط واژن تغيير كند، تعداد بيشتري از قارچ‌ها فرصت رشد و ايجاد عفونت واژني پيدا خواهند كرد. تعادل اسيدي واژن ممكن است در اثر عادت ماهيانه (قاعدگي)، بارداري، ديابت، فرآورده‌هاي بهداشتي موضعي، مصرف برخي آنتي‌بيوتيک‌ها، قرص‌هاي ضدبارداري و استروييدها (داروهاي کورتوني) تغيير کند. همچنين به‌نظر مي‌رسد که رطوبت و تحريک واژن نيز رشد قارچ‌ها را تقويت مي‌کنند.

عفونت‌هاي قارچي ممكن است بسيار ناخوشايند باشند اما معمولا خيلي جدي نيستند. رايج‌ترين علايم اين عفونت‌ها عبارتند از:

- خارش و سوزش درون واژن و اطراف دستگاه تناسلي خارجي

- ترشحات سفيدرنگ

- درد حين رابطه زناشويي

- تورم دستگاه تناسلي خارجي

عفونت‌هاي قارچي آنقدر رايج هستند که از هر 4 زن 3 نفر در طول عمرشان به آن مبتلا مي‌شوند و نيمي از زنان بيش از يک بار عفونت را در طول زندگي‌شان تجربه مي‌كنند. اگر شما علايم عفونت قارچي داريد، لازم است با پزشکتان صحبت کنيد تا شما را معاينه کند و مطمئن شود که علت مشكل عفونت قارچي است.

عفونت‌هاي قارچي، معمولا با داروهايي که در واژن قرار مي‌گيرند، درمان مي‌شوند. اين دارو شايد کرمي باشد که با اپليکاتور مخصوص داخل واژن قرار مي‌گيرد يا يک شياف که در واژن قرار مي‌دهيد و اجازه مي‌دهيد که خودش حل شود.

حتما اولين باري که علايم عفونت قارچي را داشتيد، به پزشکتان مراجعه کنيد. بسيار مهم است که مطمئن شويد به عفونت قارچي مبتلا هستيد و نه عفونت جدي‌تر ديگري. علايم عفونت قارچي، علايم عفونت‌هاي ديگر هم هستند؛ مانند برخي عفونت‌هاي جنسي قابل انتقال. خوددرماني يک عفونت قارچي زماني که به نوع ديگري از عفونت دچار شده‌ايد، مي‌تواند مشکل را حادتر کند. اگر زياد به عفونت قارچي مبتلا مي‌شويد، بهتر است با پزشک خود در مورد خريد يک داروي بدون‌نسخه مشورت کنيد تا بتواند هر از گاه علايم شما را تسکين دهد و عفونت را درمان کند.

رعايت 8 نكته زير به شما در جلوگيري از ابتلاي دوباره به عفونت قارچي کمک مي‌کند:

1 لباس‌هاي تنگ و ساخته شده از مواد ترکيبي نپوشيد.

2 لباس زير نخي بپوشيد.

3 زياد از جوراب شلواري يا لباس‌هاي چسبان استفاده نكنيد.

4 از باد آرام و خنک سشوارتان براي کمک به خشک کردن ناحيه تناسلي بعد از حمام يا دوش گرفتن و قبل از لباس پوشيدن استفاده کنيد.

5 بعد از توالت رفتن، ناحيه تناسلي را از جلو به عقب با دستمال خشك كنيد. اين کار احتمالا از رفتن باکتري‌هايي که معمولا در مقعد زندگي مي‌کنند، به واژن جلوگيري مي‌کند.

6 مايوهاي خيس يا لباس‌هاي نمدار را هرچه سريع‌تر عوض کنيد.

7 از دوش يا اسپري‌هاي بهداشتي زنانه، پدهاي بهداشتي معطر يا پنبه‌ها استفاده نکنيد. به نظر مي‌رسد که اين وسايل، تعادل اسيدي واژن را تغيير مي‌دهند و مي‌توانند موجب بروز عفونت قارچي شوند.

8 با اينکه چنين چيزي نادر است اما شما مي‌توانيد عفونت قارچي را از طريق رابطه جنسي به همسرتان انتقال دهيد. اگر همسرتان شروع به نشان دادن علايم عفونت قارچي کرد، با يک پزشک در مورد گزينه‌هاي درماني صحبت کنيد.

منبع:

familydoctor

Tagged Under