1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 3.00 (1 Vote)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرطان اولیه کبد می تواند از سلول های کبدی را خود (کارسینوم سلول کبدی) و یا از سیستم لوله های تخلیه که صفرا را از کبد (cholangiocarcinoma ، صفرا به سرطان مثانه) بوجود می آیند.

بیشتر بیماران مبتلا به سرطان اولیه کبد قبلا از بیماری کبد مانند مزمن رنج می برد هپاتیت ، سیروز و یا در جهان کمتر توسعه یافته ، در معرض سموم از گیاهان (سمی بنام افلا توکسین) شده اند.

ایمن سازی علیه هپاتیت B ممکن است ، به خصوص در کشورهای در حال توسعه ، جلوگیری از موارد بسیاری از سرطان اولیه کبد است.

در سراسر جهان ، سرطان اولیه کبد ، سومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان است.

نشانه های سرطان اولیه کبد چه هستند؟

افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی ممکن است به سرطان کبد را بدون توجه به هیچ علایم جدید توسعه. علائم ناراحتی یا درد در سمت راست قسمت فوقانی شکم ، کاهش وزن و خستگی.

سرطان اولیه کبد چگونه تشخیص داده می شود؟

سرطان اولیه کبد را می توان با استفاده از ترکیبی از آزمایش خون ، تصویربرداری تشخیصی و ​​تصویر هدایت بیوپسی تشخیص داده است . آزمایش خون است که مفید ترین AFP (آلفا فتوپروتئین) است.

این تومورها اغلب در نشان دادن سونوگرافی ، اما برای ارزیابی کامل هردو CT وMRI اسکن نیز مورد نیاز می باشد.

سوزن بیوپسی با استفاده از سونوگرافی (تصویربرداری دیگر) هدایت معمولا تشخیص را تایید کند.

سرطان اولیه کبد چگونه درمان می شود؟

سرطان اولیه کبد ، درمان آن مشکل است. برداشتن جراحی بهترین گزینه است ، اما این تومورها اغلب بیش از حد بزرگ و بیش از حد گسترده ای را برای عمل جراحی.

برای متناسب از بیماران مبتلا به تومور محدود برداشتن جراحی ممکن است امکان پذیر است. پیوند کبد نیز ممکن است یک گزینه باشد.

یا گرم کردن آنها را با الکترودهای (RFA -- فرسایش فرکانس رادیویی) -- برخی از تومورها را می توان با تزریق آنها را با الکل (از راه پوست تزریق اتانول PEI) درمان می شود. این را می توان با استفاده از سوزن از طریق پوست به تصویب رسید و یا با استفاده از عمل جراحی میکروسکوپی (keyhole surgery) انجام می شود.

یک تکنیک به نام TACE (chemoembolisation transarterial) را می توان برای تومورهای پیشرفته تر استفاده می شود.

رادیولوژیست کاتتر به سرخرگ تامین تومور و این می تواند مورد استفاده قرار گیردبرای تحویل داروهای شیمی درمانی مخلوط با یک مایع غلیظ به طور مستقیم به تومور. این رویکرد هر دو ارائه مواد مخدر همراه قتل به طور مستقیم به تومور و قطع جریان خون آن است.

استاندارد شیمی درمانی داخل وریدی است گاهی اوقات برای تومورهای غیر قابل جراحی استفاده می شود ، اما هر گونه بهره مند است معمولا کوتاه زندگی می کردند.

درمان های تجربی شامل عوامل بیولوژیکی از قبیل cetuximab (به عنوان مثال Erbitux ) و سورافنیب و یا با استفاده از کاتتر برای ارائه گلوله های کوچک رادیو اکتیو به تومور (SIRT -- پرتودرمانی داخلی انتخابی) .

تکنیک های تخصصی ، که شامل قرار دادن موقت سیم رادیواکتیو ، می تواند مورد استفاده برای درمان سرطان اولیه برخی از مجاری درون ، یا بلافاصله مجاور ، کبد.

متاسفانه ، نرخ بقا برای سرطان اولیه کبد پایین -- میزان بقا سه ساله است کمتر از پنج درصد است.

متوسطه (متاستاز) سرطان کبد

متوسطه (متاستاز) سرطان به کبد می رسد با انتشار از طریق سیستم خون از تومور اولیه در یک سایت جداگانه است.

در حدود 50 درصد از بیماران مبتلا به سرطان کبد متاستاتیک ، تومور اولیه در روده(روده بزرگ ، راست روده) یا معده می باشد. رایج دیگر از سایت های اصلیسینه و ریه ها .

نشانه های سرطان ثانویه که شامل کبد چه هستند؟

علائم می تواند شامل موارد زیر باشد :

  • خستگی
  • از دست دادن اشتها
  • تهوع
  • احساس کشیدن یا سنگینی در زیر دنده های پایین تر در سمت راست بدن احساس
  • درد در قسمت فوقانی شکم ، به خصوص در جلو خم.

در مراحل بعد ، پوست می تواند توسعه اثر خفیفی از رنگ زرد ( یرقان) همراه با تب و عرق خیس خوری ، به خصوص در شب .

سرطان کبد ثانویه چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص معمولا با ترکیبی از آزمایشات تصویربرداری (سونوگرافی ، سی تی اسکن ، MRI) و تصویر هدایت بیوپسی ساخته شده است. گاهی اوقات ، آزمایش خون ، به عنوان مثال تست CEA (آنتی ژن carcinoembryonic) ، در افراد با سابقه سرطان روده نیز ممکن است مفید باشد.

سرطان کبد ثانویه چگونه درمان می شود؟

درمان سرطان کبد ثانویه (متاستاز) به محل منشا اصلی (اولیه) تومور تعیین می شود.

مهم است که درک کنند که تومور ، حتی اگر آن را به کبد گسترش یافته است ، هنوز هم با توجه به منشا آن رفتار. یک قلاده پلنگ لکه های آن را تغییر دهید : رفتار سرطان پستان شامل کبد مانند سرطان پستان ، نه مثل سرطان اولیه کبد. در نتیجه چشم انداز می تواند به جای بهتری برای بیماران مبتلا به ثانویه ، به عنوان مخالف به سرطان اولیه کبد ،.

عمل جراحی به طور فزاینده که برای بیماران مبتلا به سرطان کبد ثانویه استفاده می شود. گاهی اوقات می تواند از بین بردن یک قطعه کبد را درگیر.

متناوبا ، تکنیک های میکروسکوپی (keyhole surgery) را می توان مورد استفاده قرار گیرد به درخواست سرمای شدید (cryosurgery) یا گرما (فرکانس رادیویی فرسایش -- RFA) به مناطق موضعی کبد است.

انتخابی پرتودرمانی داخلی (SIRT) تکنیکی آزمایشگاهی است که شامل تحویل حوزه های میکروسکوپی رادیواکتیو از طریق جریان خون خود را مستقیما به تومور است.

حضور سرطان ثانویه در داخل کبد حاکی از آن است که تومور اولیه از طریق جریان خون پخش شده و به عنوان یک نتیجه سایر ارگان ها ممکن است در معرض خطر باشد.

این منطقی است ، بنابراین ، به نظر با استفاده از درمان مانند شیمی درمانی ، که در سراسر بدن عمل می کند. نوع شیمی درمانی استفاده می شود در نوع سرطان اولیه بستگی دارد.

درمان هورمونی گزینه های اضافی برای بیماران مبتلا به سرطان پستان یا پروستات که به کبد گسترش یافته است.

مراجع

http://info.cancerresearchuk.org/cancerstats/types/liver/incidence/

Tagged Under