1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

باید توجه داشته باشید که بعلت وجود دو نوع بافت در ساختمان رحم سرطانهای رحم بدو نوع سرطان سرویکس(دهانه رحم ) و سرطان اندومتر(لایه داخلی رحم) تقسیم میشود که روشهای تشخیص - درمان و پیش آگهی هر کدام متفاوت است در زیر هر دو نوع این کانسر ها بتفضیل توضیح داده میشود .

۱) سرطان دهانه رحم (کانسر سرویکس)

رشد سرطانی در انتهای تحتانی سرویکس را سرطان سرویکس گویند .

سن : بیشترین شیوع بین 65- 45 سالگی است .

نحوۀ زندگی : تماس جنسی در سنین پایین بدون استفاده از کاندوم ، تعدد افراد در ارتباطات جنسی بدون استفاده از کاندوم و سیگار از عوامل خطر می باشند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

سرطان سرویکس یکی از شایعترین سرطانها است که خانمها به آن مبتلا می شوند . در بریتانیا سالانه بیش از 4000 مورد جدید گزارش می شود . به هر حال این سرطان یکی از انواع سرطانی است که می توان با غربال سازی عادی از آن جلوگیری نمود . سرطان سرویکس معمولاً به کندی رشد می نمایند . در مرحله قبل از سرطانی شدن ، سلولهای سرویکس به تدریج از شکل خفیف غیر طبیعی به شکل شدید غیر طبیعی بودن تغییر می یابند که به این حالت دیسپلازی گویند . این تغییرات توسط آزمایش اسمیر سرویکس می تواند مشخص گردد و امکان درمان را قبل از سرطانی شدن به فرد می دهد .

علل بیماری

علت سرطان سرویکس نامشخص است ، اما گواهی دال بر این فرضیه وجود دارد که تغییرات سلولی در سرویکس با بعضی انواع پاپیلوما و ویروس انسانی ( HPV ) مرتبط می باشد . این ویروس در اثر مقاربت بدون استفاده از پوشش کاندوم منتقل می شود و خطر ابتلا به سرطان سرویکس افزایش می یابد و این در صورتی است که فرد مقاربت در سنین پایین بدون استفاده از کاندوم داشته باشد یا با افراد مختلف بدون پوشش کاندوم مقاربت نماید . سیگار نیز عامل خطری برای ابتلا به سرطان سرویکس است . خانمهایی که ایمنی آنها کاهش یافته یا داروهای ایمونوساپرسانت ( تضعیف کننده ایمنی ) Immunosuppressant استفاده می کنند در معرض خطر ابتلا به این سرطان می باشند .

علائم بیماری

سرطان سرویکس همیشه ایجاد علائم نمی نماید . به هر حال در بعضی خانمها ممکن است خونریزی غیر طبیعی واژینال ، به خصوص پس از مقاربت جنسی وجود داشته باشد . از آنجائیکه سرطان پیشرونده است ، علائم بعدی عبارتند از :

  • ترشحات آبکی ، خون آلود شدید و بد بو از واژن
  • درد لگن
  • درد به هنگام مقاربت

در صورت عدم درمان ، سرطان سرویکس ممکن است به رحم منتشر شده و سپس غدد لنفازی لگن را مبتلا سازند . سرانجام سرطان ممکن است به بخشهای دیگر بدن نظیر کبد و ریه دست اندازی نماید .

تشخیص بیماری

در صورتیکه پزشک مشکوک به وجود سرطان سرویکس در فردی گردد ، آزمایش اسمیر انجام خواهد داد . اگر این آزمایش وجود سلولهای غیر طبیعی را نشان داد ، پزشک کلپوسکوپی انجام خواهد داد که در این اقدام سرویکس از طریق دوربینی که قدرت بزرگنمایی دارد بررسی شده و نواحی غیر طبیعی کنترل می گردند . نمونه ای از بافت سرویکس در طی این اقدام برداشته شده و جهت آزمایشات میکروسکوپی برای یافتن سلول سرطانی فرستاده می شود . در صورت تشخیص سرطان سرویکس ، آژمایشات تکمیلی جهت بررسی وجود متاستاز به سایر قسمتها انجام می شوند . این آزمایشات شامل رادیو گرافی قفسه سینه یا MRI از قفسه سینه جهت بررسی ریه ها و آزمایشات خون و CTاسکن شکم جهت ارزیابی عملکرد کبد خواهد بود .

درمان بیماری

درمان بیماری به مرحله بیماری و پیشامدهای خاص آن بستگی دارد . در صورتیکه سرطان محدود به سرویکس باشد و فرد قصد بچه دار شدن داشته باشد ، ممکن است فقط نواحی مبتلا برداشته شوند . اما اغلب در طی یک عمل هیسترکتومی ، سرویکس و رحم برداشته خواهند شد . در صورتیکه گسترش بیماری به رحم ، ممکن است برداشتن رحم به همراه لوله های رحم ، تخمدانها ، قسمت فوقانی واژن و غده های لنفازی نزدیک به آن قسمت ضرورت داشته باشد . در صورتی که خانمی در سنین قبل از یائسگی باشد ممکن است تخمدانها برداشته نشوند . زیرا تخمدانها عمل تولید هورمونهای جنسی را به عهده دارند و برداشتن آنها موجب یائسگی زود رس می گردد . در صورتیکه سرطان به سایر قسمتهای بدن گسترش یافته باشد ، رادیو تراپی و گاهی شیمی درمانی نیاز است .

آ

۱ ) سرطان رحم  ( cancer of Uterus (اندومتر

به تومور سرطانی که در لایه داخلی رحم رشد می نماید ، سرطان رحم گویند .

سن : بین 65- 55 سالگی شایع است .

نحوۀ زندگی : چاقی و نداشتن فرزند از عوامل خطرند .

ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .

سرطان رحم شایعترین سرطان دستگاه تولید مثل زنانه در بریتانیا می باشد و هر ساله حدود 3500 مورد جدید تشخیص داده می شود . اغلب سرطانهای رحم در بافت آندومتر ( لایه داخلی رحم ) رشد می نمایند به ندرت سرطان در دیواره عضلانی رحم ایجاد می شود .

علل بیماری

علت سرطان رحم نا مشخص است . این بیماری بیشتر در سنین 65- 55 سال شایع است و بیشتر در افرادی که افزایش هورمون استروژن دارند یا قبلاً داشته اند دیده می شود . افزایش هورمون استروژن ممکن است موجب افزایش وزن و چاقی و بیماریهای خاصی نظیر سندرم تخمدان پلی کیستیک شود . این سرطان بیشتر در خانمهایی که یائسگی دیررس داشته اند ( پس از 52 سالگی ) یا هرگز فرزندی نداشته دیده می شود .

علائم بیماری

علائم سرطان رحم متفاوت و متنوع است و بستگی به این دارد که آیا سرطان قبل یا بعد از یائسگی ایجاد شده باشد . این علائم عبارتند از :

  • در خانمها قبل از یائسگی، پریود شدیدتر از حد طبیعی است یا خونریزی بین دو پریود وجود دارد و یا پس از مقاربت خونریزی ایجاد می شود .
  • در خانمها بعد از یائسگی ، خونریزی واژینال که ممکن است از لکه بینی تا خونریزی شدید متغیر باشد ، دیده می شود .

در صورت عدم درمان ، سرطان رحم ممکن است به لوله های رحم و تخمدانها و سایر اعضاء مانند ریه ها و گاهی کبد منشتر شده و گسترش یابد .

تشخیص بیماری

در صورتیکه پزشک با توجه به علائم ، مشکوک به سرطان رحم شد ، معاینه لگنی صورت می گیرد . در طی معاینه یک نمونه کوچک از بافت آندومتر جهت بررسی وجود سلولهای سرطانی برداشته می شود . پزشک همچنین ممکن است سونوگرافی انجام دهد . با وارد کردن یک میله ( prob ) به داخل واژن ضخامت لایه داخلی رحم را اندازه می گیرد . ضخامت بیشتر از حد نرمال لایه داخلی رحم می تواند دلیل وجود یک سرطان رحم باشد . در صورتیکه این آزمایشات قطعی نباشد ، ممکن است هیستروسکوپی نیاز باشد که این عمل یک تکه بزرگ از بافت رحم برداشته می شود . نمونه هایی از آندومتر جهت بررسی سلولهای سرطانی تحت بررسی میکروسکوپی قرار می گیرند . در طی هیستروسکوپی پزشک قادر خواهد بود به طور مستقیم هر گونه ناهنجاری مشهود آندومتر را بررسی نماید . در صورتیکه سرطان رحم تشخیص داده شد، آزمایشاتی انجام خواهد شد تا در صورت انتشار ، سرطان مشخص گردد . برای مثال ممکن است رادیوگرافی قفسه سینه یا MRI قفسه سینه جهت بررسی ریه ها انجام شود . ممکن است آزمایشات خون به منظور بررسی و ارزیابی عملکرد کبد انجام شود .

درمان بیماری

درمان سرطان رحم بستگی به مرحله ای دارد که سرطان در آن مرحله تشخیص داده می شود و نیز به این بستگی دارد که آیا سرطان به سایر قسمتها متاستاز داده است یا خیر .

در اغلب خانمها ، تومور توسط هیسترکتومی قابل درمان می باشد . در این عمل تومور به همراه رحم از طریق جراحی برداشته می شود . معمولاً تخمدانها و لوله های رحمی نیز همزمان با این عمل برداشته می شوند . علاوه بر این نمونه های از غدد لنفاوی نزدیک لگن برداشته و مورد بررسی میکروسکوپی قرار می گیرند تا در صورت انتشار متاستاز تومور سرطانی ، درمانهای بعدی در صورت نیاز انجام شود . ممکن است پس از جراحی رادیوتراپی به منظور از بین بردن سلولهای سرطانی در غدد لنفاوی فرد باید شیمی درمانی شود و هورمون پروژسترون تجویز شود . زیرا باعث کند شدن رشد سلولهای سرطانی می گردد . پس از درمان به طور مرتب فرد مبتلا مورد آزمایشاتی جهت بررسی علائم از نظر تغییرات در نمونه های سلولی برداشته شده از قسمت بالای واژن ( قله واژن ) قرار خواهد گرفت .

Tagged Under