1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرطان پروستات عبارت است از رشد سلول هاي بدخيم در داخل غده پروستات. اين غده معمولاً به اندازه گردو بوده و به عنوان يک عضو ترشحي در اطراف راه خروج مثانه و ابتدا مجراي ادرار آقايان عمل مي نمايد.

شيوع، علل و عوامل مستعد کننده:

اين تومور سومين علت مرگ ناشي از سرطان در تمام سنين و دومين علت فوت در سنين 75 به بالا مي باشد. اين بيماري به ندرت در سنين پايين تر از 45 سال ديده مي شود.

علت آن ناشناخته است ولي مطالعات نشان داده عوامل ژنتيک و هورمونال در ايجاد آن نقش دارند. به طوريکه کاهش هورمون مردانه تستوسترون مثلاً با برداشتن بيضه ها مي تواند تا مدتي باعث توقف رشد آن گردد. بزرگي خوش خيم پروستات که در افراد مسن به وجود آمده و اغلب با درمان طبي يا جراحي مرتفع مي گردد ارتباط شناخته شده اي با سرطان پروستات ندارد. بر اساس آمار کشاورزان، کارکنان لاستيک سازي، نقاشان و کسانيکه در تماس دائم با کادميوم هستند بيشتر دچار اين نوع سرطان مي شوند. افرادي که فقط سبزيجات مي خورند و مصرف چربي روزانه آن ها بسيار کم است شانس ابتلاء کمتري دارند.

علايم:

گاهي با درد هنگام ادرار کردن، انزال يا دفع مدفوع يا دردهاي استخواني يا بدون علايم ادراري خودنمايي مي نمايد. همراه با اين ها کاهش وزن، کم خوني و ضعف و سستي مفرط در مراحل پيشرفته پديد مي آيد.

قابل توجه اينکه در اوايل ممکن است شخص علامت مشخصه اي از بيماري نداشته باشد.

چگونه بيماري تشخيص داده مي شود؟

پزشک با انجام آزمايش PSA خون، معاينه باليني از راه مقعد، نمونه برداري به کمک سونوگرافي از طريق مقعد، اسکن استخوان و عکس سينه به وجود آن پي مي برد.

لذا جهت تشخيص زودرس بيماري انجام آزمايش PSA خون به طور سالانه از افراد بالاي 50 سال و کسانيکه سابقه فاميلي اين بيماري را دارند از سنين پايين همراه با معاينه مخصوص پروستات توصيه مي گردد.

درمان:

اگر تومور محدود به پروستات بوده و به ساير نقاط انتشار نداشته باشد ممکن است پزشک جراحي و برداشتن کامل پروستات و يا اشعه درماني خارج اندامي و درون اندامي را به بيمار پيشنهاد نمايد.

در بيماراني که سن آن ها بالاي 70 تا 75 سال بوده و تومور اندازه کوچک داشته و محدود به عضو باشد اغلب نياز به درمان نبوده تنها مراقبت و پيگيري کافي خواهد بود.

و بالاخره در صورتيکه هنگام تشخيص، سرطان به ساير اندام ها انتشار يافته باشد، از آنجا که حيات سلول هاي بدخيم پروستات وابسته به هورمون هاي مردانه است ممکن است در صورت تمايل بيمار، پزشک برداشتن بيضه ها و يا تجويز داروهاي هورموني خاص را توصيه نمايد.

توصيه هاي لازم:

1- کاهش مصرف چربي در رژيم غذايي

2- استفاده بيشتر از سبزيجات

3- در حد امکان پرهيز از تماس با مواد شيميايي بخصوص کادميوم

4- آزمايش PSA و معاينه سالانه از 50 سالگي به بعد توسط پزشک

- راهنمای برخورد با بيماری ها

Tagged Under