1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

-  نواحي ساحلي:

قسمتهايي از سواحل درياي عمان در قسمت جنوبي شهرستان چابهار داراي ارزشهاي ممتاز تفرجگاهي و استراحتگاهي هستند و وجود صخره هاي بزرگ و خلل ناشي از فرسايش آب در آنها چشم اندازهاي بسيار زيبايي ايجاد كرده است. به طوريكه به عنوان يكي از زيباترين سواحل ايران مي توان از آن ياد كرد كه در برخي از نواحي آن اقدامات حفاظتي نظير نصب تور و… انجام شده است و به منظور شنا،‌ قايقراني، كرجي راني و اسكي روي آب و ساير ورزشهاي آبي مي تواند استفاده شود. در همين راستا تالابهاي پيرسهراب، ليپار و… نيز از مناطق جالب و پرجاذبه اكوتوريستي در بلوچستان مي باشد.

2-رودخانه ها:

الف- رودخانه هيرمند: اين رودخانه تنها رودخانه سيستان و در واقع شريان حياتي آن محسوب و از كوههاي هندوكش در افغانستان سرچشمه مي گيرد و پس از طي مسافت 1050 كيلومتر به مرز ايران در سيستان مي رسد و در محل ورود به دو شاخه تقسيم مي شود، يك شاخه، رودخانه سيستان را تشكيل مي دهد و شعبه اي از آن تامين كننده آب و مخازن چاه نيمه ها (گودالهاي طبيعي كه به وسيله يكي از شاخه هاي رودخانه هيرمند پرآب مي شوند و آب ذخيره شده، در مواقع كم آبي و بي آبي مورد استفاده قرار مي گيرد) است و شاخه ديگر پريان مشترك نام دارد كه هر دو شاخه در نهايت به هامون مي ريزد. اين مناطق زيستگاه انواع پرندگان آبزي وكنار آبزي مي باشند و جزو جاذبه هاي گردشگري در سيستان محسوب مي گردند.

ب- رودخانه بمپور: اين رودخانه از ارتفاعات كارواندر در 120 كيلومتر شمال شرقي ايرانشهر سرچشمه مي گيرد و عامل اصلي فعاليتهاي كشاورزي در ايرانشهر و بمپور است و پس از عبور از دشت بمپور به درياچه فصلي جازموريان مي ريزد.

ج- رودخانه سرباز:‌اين رودخانه از بهم پيوستن چندين رودخانه در بالادست بخش سرباز تشكيل مي شود و در محل سدپيشين رودخانه پيشين به آن مي پيوندد و پس از عبور از گرم بيت، رودخانه باهوكلات را به وجود مي آورد و با گذشتن از روستاي دلگان و كلاتي در خليج گواتر به درياي عمان مي ريزد. اين رودخانه مهمترين زيستگاه تمساح پوزه كوتاه در ايران به شمار مي رود.

د)‌ رودخانه كاجو: اين رودخانه در شمال قصر قند جريان دارد و از بهم پيوستن رودخانه هاي ديگر به وجود آمده و در انتها به رودخانه باهوكلات مي پيوندد، رودخانه كاجو پس از سرباز مهمترين زيستگاه تمساح به شمار مي رود.

ه) رودخانه باهوكلات: اين رودخانه از بهم پيوستن رودخانه هاي كاجو، سرباز، و باهو ايجاد شده و در نهايت به درياي عمان مي ريزد. رودخانه هاي كهير، رابچ، بنديني، ماشكل، كارواندر، لاديز و… نيز از جمله رودخانه هاي استان مي باشد.

1- چشمه ها و آبهاي زيرزميني: موارد متعددي از آبهاي معدني گرم و چشمه هاي زيرزميني در استان وجود دارد كه در صورت برنامه ريزي مناسب مي توان از امكانات آنها براي جذب جهانگردان استفاده نمود اهم چشمه هاي آب معدني و گرم استان كه در نقاط مختلف پراكنده شده اند عبارتند از:

-  چشمه آب معدني جم چين (در شمال غربي كوه تفتان)

-  چشمه آب معدني اسكل آباد (در مسير جاده زاهدان- خاش در غرب كوه تفتان)

-  چشمه آب معدني ترشاب بالا و ترشاب پايين (در جنوب آتشفشان تفتان)

-  چشمه آبگرم كنتي (در شمال جازموريان و 300 كيلومتري شمال غرب شهرستان ايرانشهر)

-  چشمه آبگرم مكسان (در مسير جاده بزمان به مكسان)

-  چشمه آبگرم نصرت آباد (در نصرت آباد از توابع زاهدان)

استان تقريباً فاقد سفره هاي آبي مطمئن بوده و بر اساس آخرين آمار در سراسر استان تعداد 608 حلقه چاه عميق، 162 رشته قنات و 511 چشمه فعال وجود داشته است.

4-جنگلها: جنگلهاي استان انبوه و متراكم نيست و اغلب به صورت لكه اي و پراكنده هستند اما گونه هاي بسيار نادر و كميابي از گياهان مانند گونه حراء، پسته كوهي، بادام كوهي، داز، كهور، كنار، انجير، معابد، كلير، چش، مسواك، چريش، تمبر هندي، ناترك و… بصورت فراوان در آنها يافت مي شود.

جنگلهاي حراء: اين جنگلها در خليج گواتر در شهرستان چابهار قرار دارند و اكوسيستم باارزشي مشتمل بر گونه نادر درخت حراء و آبزيان گوناگون از قبيل ماهي گل خورك و… را ايجاد كرده است.

5- كوهها:‌ ارتفاعات و قله هاي استان دنباله رشته كوههاي مركزي ايران هستند كه از كوههاي الوند شروع شده و در امتداد كوههاي زاگرس قرار دارند و به بلوچستان ختم مي شوند و داراي جاذبه هاي ويژه اكوتوريستي در زمينه كوهنوردي و ورزشهاي كوهستاني مي باشند.

-كوه تفتان:‌ اين كوه در 50 كيلومتري شمال شرقي شهرستان خاش قرار دارد و بلندترين قله آن 4100 متر از سطح دريا به عنوان بلندترين قله استان در ميان كوههاي ديگر خود نمايي ميكند و داراي آتشفشاني است كه دائماً از آن بخار و گازهاي گوگرد متصاعد مي گردد.

رشته كوه بزمان : اين كوه در 100 كيلومتري شمال ايرانشهر قرار دارد و بلندترين قله آن 3823 متر ارتفاع دارد و بعد از قله آتشفشاني تفتان بلندترين قله استان محسوب ميگردد . از مهمترين گونه هاي حيات وحش اين منطقه ميتوان قوچ اوريال افغاني را نام برد كه از گونه هاي منحصر به فرد كشور بشمار ميرود .

-كوه خواجه: اين كوه يك توده بازالتي با ارتفاع 900 متر در حاشيه درياچه هامون سيستان قرار دارد و علاوه بر چشم اندازهاي طبيعي، مي توان آثار تاريخي مانند آتشكده اي (مربوط به قرن اول ميلادي) و بقاياي متعلق به دوره ساساني و اشكاني و همچنين زيارتگاههايي را در آن مشاهده نمود كه همه اين خصوصيات آنرا به يكي از جاذبه هاي ممتاز جهانگردي تبديل نموده است. كوههاي ديگر مانند: كوه بيرك با ارتفاع 2730 متر از سطح دريا در شمال غربي شهرستان سراوان واقع است. كوه ملك سياه در شمال شهرستان زاهدان با ارتفاع 1638 متر از سطح دريا قرار دارد.

كوه پنج انگشت- در مجاورت كوه تفتان كه از قله آن 4 چشمه جاري است. كوه خضر كه از رشته كوههاي بزمان و كوه لاشار كه در جنوب غربي كوه بيرك و… نيز از جمله كوههاي استان مي باشند.

Tagged Under