1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در حدود ۴۰ گونه دیگر که در اصل وابسته به جنگل های پهن برگ اروپایی معتدله هستند به طور عمده در شمال و غرب ایران در جنگل های نوای البرز، آذربایجان و زاگرس دیده می شوند. از آن جمله می توان به کبوتر جنگلی، سار، چرخ ریسک سرآبی، سهره جنگلی اشاره کرد.
نزدیک به ۳۰ گونه دیگر از پرندگان که مربوط به بتوه زارهای گرم منطقه مدیترانه اند، در غرب ایران به جنگل هی تنک غرب منطقه زاگرس و دامنه های جنوبی البرز روی آورده اند که شرایط محیطی مناسبی برای زندگی آنها داشته است. به عنوان مثال دارکوب باغی، چرخ ریسک سیاه، زرده پره رخ زرد از آن جمله اند (فرهنگ دره شوروی، ۱۳۷۷، ص ۱۵).
تعداد کمی از گونه های پرندگان که متعلق به استپ های گرم ترکستان و جنوب روسیه هستند فقط در استپی مشابه در شمال و شمال شرقی ایران یافت می شوند مانند چکاوک طوقی و دزدپره سر سیاه.
همان طور که پیش تر نیز ذکر شد، حدود ۴/۳ وسعت ایران را سرزمین های خشک و نیمه خشک تشکیل می دهد. این سرزمین ها شامل کورهای بزرگ، شنزارهی وسیع وکوهستان های با پوشش گیاهای کم و پراکنده اند. پرندگانی که در این بخش از سرزمین ما به سر می برند، بیابان دوست هستند و در سراسر پهنه وسیع کویری و بیابانی آفریقا پراکندگی دارند. از بین این پرندگان می توان از دودک، هوبره، زاغ بور، کوکر خال دار، چکاوک هدهدی و سهره صورتی نام برد.
زاغ بور که به طور گسترده ای در کویرهای مرکزی و شرقی ایران دیده می شود، پراکندگی محدود جهانی دارد و خارج از ایران تنها در حاشیه مرزهای غربی پاکستان گزارش شده است. پرندگانی که در ایران زاد و ولد ی کنند تنها ۴۵ گونه به نواحی بسیار وسیع بیابانی تعلق دارند چرا که در نواحی خشک بیابانی تعداد و تنوع گوننه های جانوری محدود است. ارتفاعات البرز و تا اندازه ای شته کوه زاگرس منطقه زیست گونه های کوهستانی است که زادبوم اصلی آنها سلسلهکوه های جنوب اروپا- آسیا بوده اس. در حد ۱۵ گونه مانند هما، زاغ نوک زرد و گنجشک برفی به گروه وسیعی از جانوران تعلق دارند که از جنوب اروپا تا سلسه جبال هیمالیا گسترش یافته اند. در حالی که معدودی دیگر مانند دارکوب سبز راره راه، سسک نقابدار صرفاً به جانوران هیمالیا هستند که غربی پراکندگی آنها تا ایران می رسد. هم چنین چندگونه معدود نظیر سهره مغولی که سرزمین اصلی آنها استپ های سرد و فلات های مغولستان و تبت است فقط در ارتفاعات شمال شرقی ایران که منتهی الیه پراکندگی آنهاست دیده می شئد.
در جنوب ایران پرندگانی یافت می شوند که اصل آفریقایی یا هندی دارند و حد شمالی پراکندگی آنها به دشت های ساحلی و دامنه های یک کوکوی خال دار که فقط تا جنوب زاگرس گسترش دارند و دیگر حواصی زرد در حدود ۲۰ گونه که به جانوران آفریقا و هندوستان اختصاص دارند عموماً در طول کمربند باریکی در سراسر جنوب کشور زندگی می کنند که از میان آنها اگرت ساحلی، باخورک کوچک، زنبور خور کوچ و سسک دم دراز را می توان نام برد. نزدیک ۳۰ گونه دیگر اصولاً هندی هستند که منتهی الیه شمال غربی منطقه پراکندگی آنها گوشه شرقی ایران را دبرمی گیرد. برای مثال می توان به حواصل هندی، ال پشت سفید، مینا و شهدخور اشاره کرد. سواحل جنوبی ایران که از نظر جغرافیایی حد شمالیاقیانوس هند را تشکیل می دهد، زیستگاخ مناسبی برای پرندگان دریایی ویژه این درایی گرم را فراهم می سازد که نوک سرخ دریایی، پرستوی دریایی پشت دودی از آن جمله اند. بعضی از پرندگان مهاجر از منطقه قطبی توندرا، برخی از منطقه تایگا جنگل های پهن برگ اروپای معتدل و غرب آسیا، گروهی از سیبری و بالخره تعدادی از استپ های ماوار خاورمیانه به ایران مهاجر می کنند. بسیاری از آنها سراسر زمستان را در ایران بی مانند در حالی که برخی تا آفریقا و هند پیش می روند و زمستان را در آن نواحی سپری می کنند (دره شوری، ۱۳۷۷، ص ۱۶).تمامی پرندگان ایران:بر اساس تقسیم بندی اتحادیه جهانی حفاظت، سه گونه از پرندگان ایران وضعیت بحرانی دارند: درنای سیبری، دال پشت سفید و گیلان شاه خال دار. هم چنین یک گونه به نام اردک سرسفید در معرض انقراض و ۱۲ گونه نیز آسیب پذیر تلقی شده اند، که عبارت اند از: غاز پیشونی سفید، عروش غاز، اردک مرمری، عقاب ماهی خوار پالاس، عقاب تالابی، عقاب شاهی، دلیجه کوچک، خروس کولی دشتی، یلوه حنایی، میش مرغ، فاخته خاوری و باکلان گلو سیاه.
این طبقه بندی از منظر جهانی صورت گرفته است چنان که ممکن است وضعیت تعدادی از گونه های موجود در ایران در شرایط بحرانی باشد اما از آن جایی که در سراسر جهان چنین وضعیتی ندارند نام آنها در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت قرار نگرفته است. مانند هوبره که در ایران جزو جانوران در معرض خطر هستند، اما از منظر جهانی نسل آن دچار هیچ گونه تهدیدی نیست.
از نظر حمایتی و قوانی ملی تما پرندگان شکاری گوشت خوار حمایت شده هستند مانند: عقاب ها، کرکس ها، قوش ها، بحری، بالابان، شاهین، باز، قرقی، طرلان، سارگپه، هما، لیل، جغدها، سایر پرندگان حمایت شده عبارت اند از: پلیکان،درنا، پرستو، بلبل، سار صورتی، سسک، سینه سرخ، کبک دری، اردک مرمی و عروس غاز (سازمان حفاظت محیط زیست).

Tagged Under