1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پارك ملي خبر در استان كرمان وبين 59/28 الي 25/28 عرض شمالي و02/56 الي 39/56 طول شرقي واقع شده است.مساحت آن درحدود149934 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: ارس ,‌بنه ,‌ كيكم ,‌ ارژن ,‌ زيتون وحشي,‌تنگس ,‌ نسترن وحشي ,‌قيچ,‌ گز,‌ استبرق,‌ انارشيطان. پستانداران : كل و بز , قوچ و ميش ,‌ جبير ,‌‌پلنگ ,‌ يوزپلنگ ,‌ كفتار ,‌روباه معمولي ,‌ شغال ,‌ گرگ ,‌ ‌كاراكال, تشي ,‌ خرگوش ,‌ سنجاب ,‌رودك عسل خوار و‌ خارپشت بياباني.

پرندگان : هوبره ,‌كبك ,‌تيهو, شبگرد, دليجه ,‌ عقاب دوبرار,‌ كبوتر جنگلي ,‌ سبز قبا,زنبورخوركوچك و‌هدهد.

 

 

اين پارك در جنوب شهر بافت قرار دارد مساحت اين پارك حدود 000/120 هكتار ميباشد. در سال 1379 بعنوان پارك ملى از سوى سازمان حفاظت محيط زيست اعلام شده است. اين پارك داراى پوشش گياهى غنى بوده و گونه هاى جانورى كاراكال، گرگ، جبير، كل و بز، قوچ و ميش، مانندپلنگ، يوزپلنگ، و پرندگانى مانند هوبره، دراج، كبك، تيهو، عقاب طلايى، سارگپه پا بلند و تعداد زيادى از پرندگان آوازه خوان را در خود جاى داده است. پناهگاه حيات وحش روچون نيز با 000/50 هكتار وسعت در
جوار اين پارك قرار گرفته است
‌‌‌‌‌
خبر و طبيعت زيبايش

كرمان دياري است آرميده در دل كوير. دياري كه زخم تازيانه هاي باد همواره بر تنش نقش بسته و از هر زخم درختي به بار آمده است. سرزميني كه با وجود صحراهاي داغ و تفتيده، سرشار از طبيعتي است كه انتظار باران و غرورسركش كوير او را از سبز شدن باز نمي دارد. در پهناي اين سرزمين، جنگل ها، مراتع، كوهستانها و طبيعت رازآلودي غنوده كه پناهگاه امني است براي انسان به تنگ آمده از زندگي معاصر. انساني كه در عميق ترين زواياي روح خود عاشق طبيعت است.

پارك ملي خبر و پناهگاه حيات وحش روچون ، با ۱۷۰ هزار هكتار وسعت، در محدوده حوزه استحفاظي شهرستان بافت و در فاصله ۶۰ كيلومتري جنوب اين شهرستان واقع شده است. سه نوع آب و هواي سردسير، معتدل و گرمسيري در پارك موجب تشكيل سيستم هاي اكولوژيك مختلف شده و زيستگاههاي متفاوت، چشم اندازهاي ديدني و گونه هاي گياهي و جانوري فراواني را در منطقه بوجود آورده است. پس از بررسي هاي انجام شده در سال ۱۳۵۴، منطقه خبر و روچون، در ليست پناهگاه و مناطق حفاظت شده كشور ثبت و در سال ۱۳۷۸ بخش اعظم آن تحت عنوان پارك ملي خبر به تصويب شوراي عالي محيط زيست رسيد. كوه خبر دامنه هاي سرسبز اين كوه، دشت ها، چراگاهها و ارتفاعات نيمه گرمسيري و مناطق معتدل تا زمينهاي گرمسيري جنوبي، در هر گوشه اي از دامان دست نخورده و پراعجاب خود، پوششهاي گياهي خاصي را مي پروراند و در هر فصل از سال پذيراي گونه هاي جانوري مختلفي مي باشد. علاوه بر اين در طي ساليان دراز، فشارهاي طبيعي، برداشتها و خشكسالي هاي متوالي را تحمل نموده و گونه هاي جانوري و گياهي موجود در آن، همواره خود را با اين زندگي پرفراز و نشيب وفق داده و باقي مانده اند. اما متأسفانه گونه هايي نيز وجود داشته اند كه نسل آنها قبل از اعمال كنترل و حفاظت منطقه منقرض شده است. ساكنين منطقه مي گويند كه تا سال ۱۳۴۱ شمسي در كوه بزرگ خبر، كوه زنجير آويز و ... خرس سياه آسيايي زندگي مي كرده و غذاي خود را از ميوه هاي اهلي و وحشي نظير زيتون، انجير، خرما و همچنين عسل به دست مي آورده است. جمعيتي از گور ايران نيز تا سال ۱۳۴۱ در دق عليجان زندگي مي كرده كه از آن سال به بعد اين حيوان در منطقه ديده نشده است،. بخش اعظم اين منطقه به وسيله كوهها پوشيده شده، اما پراكندگي اين ارتفاعات در تمامي سطح پناهگاه يكسان نيست. به جز كوه بزرگ و كوچك خبر كه در شمال غربي پناهگاه به صورت منفرد ديده مي شود، ديگر كوههاي مرتفع موجود در پناهگاه، به صورت رشته كوهي از شمال شرقي تا جنوب غربي پناهگاه كشيده شده است. همچنين وسعت زياد منطقه باعث ايجاد دره هاي بسياري شده كه از مهمترين آنها مي توان به دره شاه ولايت، دره خبر، دهنه گردو و ... اشاره كرد. دو قله اصلي چاه برف و برج شوم از ديگر جلوه هاي طبيعي اين منطقه است. همچنين غار شب پره كه در كوه خبر واقع شده و شبيه تالار بزرگي با ۴۰ متر ارتفاع و ۲۰ متر پهنا است كه ديوار ه اي صيقلي بر پيشاني آن مشاهده مي شود. در اين پناهگاه دشتهاي مختلفي نظير: دشت مركزي، دق عليجان، دشت ميل زنگي و ... وجود دارد كه زيستگاههاي مناسبي براي انواعي از جانوران مي باشد. به دليل كمبود ريزشهاي جوي، ميزان آبهاي سطحي منطقه بسيار ناچيز است و به جز ايامي كه در اثر بارندگي شديد مسيلها آبدار مي گردند، بقيه مواقع سال اكثر مسيلها خشك و بي آب بوده و ساكنان منطقه همچنين وحوش و دامها، نياز خود را از آبهاي زيرزميني تأمين مي كنند. چشمه ها، رودخانه ها، چاهها، قنوات و ريزابهاي موقت و فصلي از منابع آبي اين منطقه به شمار مي آيند.

پوشش گياهي
در تشكيل جوامع گياهي مختلف در پناهگاه حيات وحش خبر و روچون، عواملي نظير ارتفاع از سطح دريا، رطوبت، جنس طبقات خاك، وجود ارتفاعات و ديگر عوامل اقليمي و ريزشهاي جوي دخالت دارند. يكي از عوامل بسيار مهم در پوشش گياهي منطقه، تأثير عمليات بهسازي يا تخريب منطقه به وسيله انسان است. به طوري كه دخل و تصرف ايجاد شده و تغييرات مصنوعي مي تواند چهره يك منطقه را دگرگون كند. نمونه اي از اين تغيير فاحش را مي توان در دره سوهاندر در حوزه دهسرد و بسياري نقاط مشابه ديگر مشاهده نمود كه در حالت طبيعي پوشش مرتعي و جنگلي آن حدود ۸۰ درصد بوده. اما هم اكنون به كلي نابود شده و تنها ۲۰ درصد پوشش گياهي آن باقي مانده است. از رويشهاي عمده اين پارك مي توان به گونه هايي نظير: كلاه ميرحسن، ارچن، سيه چوب، انواع گون، زيتون وحشي و جنگلهاي بادام وحشي، كنار، اورس، بنه و كهكم، پوشش انبوه هوم تنگس، درمنه و انواع گياهان دارويي علفي اشاره كرد.
همچنين در ميان ارتفاعات رشته كوه خبر، درختان اورس و سروكوهي تنومندي رشد كرده كه با توجه به ديواره هاي بلند پيرامون آنها، يكي از نادرترين مناظر بديع طبيعت ايران را بوجود آورده است.

کوهها:

۱)كوه شاهزاده
اين كوه در دهستان بزنجان شهرستان بافت و درفاصله 20 كيلومتري شمال شرقي آن واقع شده است. ارتفاع آن حدود ۴۳۷۵متر است و جزو كوههاي فرعي رشته لاله زارمحسوب مي شود.

۲)کوه خبر

غارها:

غارترنگ ( Qar torang)
غار چشم سبزگوغر( Qar casm sabz gugar )
غار جواران رابر از توابع شهرستان رابر(Qar
javaran rabor)
غار شب پره خبر بافت( Qar sabparexabr)


مناطق حفاظت شده طبيعی استان کرمان شرايط اقليمي خاص و تنوع آب و هوايي دارد و از سه گونه آب و هواي گرمسيري ، سردسيري و معتدل برخوردار است . به همين دليل اين استان از زيستگاههاي متعدد طبيعي براي پرورش گونه هاي متنوع گياهي و جانوري است كه درسالهاي اخير به حفظ و حراست آن توجه شده است.

منطقه شكار ممنوع انجرك (anjerak)

منطقه شكار ممنوع انجرك برگرفته از نام روستاي انجرك با وسعتی هكتار در محدوده بخش رابر واقع شده و تماما
به صورت پرتگاههاي صخره ای و پوشيده از درختان جنگلي
است.

پناهگاه حيات وحش خبر و روچون:

اين پناهگاه در محدوده شهرستان بافت واقع و در سال 1350 يكي از مناطق حفاظت شده است اعلام شده و از مناطق كمياب
و نادر كشور است كه از جهات مختلف آموزشي ، تفريحي ، علمي و اقتصادی مورد استفاده قرار مي گيرد.
مساحت اين منطقه حدود 169200 هكتار تعيين و اعلام شده است . نام اين پناهگاه در سال 1354 تحت همين عنوان در
فهرستي شامل تعداد 36 منطقه حفاظت شده پارك ملي و پناهگاه حيات وحش كشور به سازمان ملل اعلام شده است در منطقه حيات وحش خبر و روچن گونه هاي جانوري بسيار متنوعي زندگي
مي كنند و زيستگاه پستانداراني چون پلنگ ، گربه، كل و بز ، قوچ و ميش ،شغال ، كفتار، گراز، گرگ ، آهو ، خرگوش
و غيره است .
انواع شكاريها از جمله عقاب طلايي ، عقاب دو برادر ، عقاب مارخور ، دليجه كوچك ، هماو كركس به تعداد فراوان در
اين زيستگاه وجود دارند .
پرنده جيرفتي كه از جمله پرندگان كمياب محسوب مي شود در پناهگاه خبر و روچون زندگي مي كنند
مهدی امینی زاده بزنجاني

Tagged Under