1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شکايت‌هاي سوزش ادرار اغلب با شکايت از فشار براي تکّرر ادرار همراه است. عامل معمول اين گرفتاري عفونت مجاري ادراري است. يک پنجم لااقل سالي يک‌بار و ۱۵ درصد آنها بيش از سه‌بار در سال به عفونت ادراري مبتلا مي‌شوند.
چر زنان عفونت ادراري مي‌گيرند؟ مخرج و مهبل هر دو مکان‌هاي مناسبي براي رشد باکتري‌ها هستند که نزديک مجراي خروجي ادرار قرار دارند. و چون ميزراه زنان چندان طولاني نيست، راه کوتاهي براي ورود باکتري‌ها به مثانه مي‌شود و التهاب مثانه ايجاد مي‌کند. باکتري‌ها حتي ممکن است تا کليه بالا روند و ايجاد عفونت شديدتري در آنجا بکنند.
مردان ميزراه درازتري دارند و غده پروستات هم مواد ضد‌باکتريائي ترشح مي‌کند که مانعي براي عفونت است. بنابراين، عفونت مجاري ادرار در مردان چيز ساده‌اي نيست و اگر مردي دچار سوزش ادرار شود، نبايد آن را سرسري گرفت.
سوزش ادرار در مردان ممکن است علامت وجود يک بيماري مقاربتي، مثل سوزاک يا کلاميديا، باشد. التهاب پروستات هم ممکن است سوزش ادرار ايجاد کند.
عوامل زيادي مي‌توانند سوزش ادرار به‌وجود آورند يا آن را تشديد کنند. از جملهٔ اينها، غذاهاي پرادويه، قهوه، چاي، الکل، غذاهاي اسيدي، مواد شيميائي در فرآورده‌هاي بهداشتي، ضربه و روابط جنسي است.
عفونت‌هاي قارچي هم مي‌توانند ايجاد سوزش ادرار کنند.

- درمان سوزش ادرار
راه نجات از سوزش ادرار به‌علت آن بستگي دارد. علاوه بر درمان عفونت باکتريائي و نخوردن مواد محرک کارهاي زير را انجام دهيد.
آب بخوريد. در اولين حملهٔ سوزش ادرار دو ليوان آب بخوريد. سپس يک قاشق چاي‌خوري جوش‌شيرين در نيم‌ليوان آب حل کرده و بخوريد. در شش تا هشت ساعت بعد هر ساعت يک ليوان آب بخوريد. اگر بعد از يک روز سوزش از بين نرود، به پزشک مراجعه کنيد.
اين کار باعث رقيق شدن محتواي پر از باکتري‌ مجرا و بيرون راندن آنها مي‌شود. در بيشتر موارد، خوردن آب زياد براي دفع آنها کافي است و سوزش را هم از بين مي‌برد.
نزد پزشک برويد. اگر سوزش بعد از يک روز ادامه پيدا کند، بايد به پزشک مراجعه کنيد. پزشک با آزمايش ادرار و تعيين نوع باکتري يا قارچ و تجويز آنتي‌بيوتيک مناسب آن را درمان مي‌کند. در مردان معاينهٔ پروستات هم لازم است.
معمولاً با خوردن آنتي‌بيوتيک همراه با جوش‌شيرين و آب عفونت‌ درمان مي‌شود. ولي اگر سوزش ادامه يابد، آزمايش‌هاي بيشتري، شامل کشت، آزمايش فراصوتي کليه، يا درون‌بيني مثانه بايد انجام شود.
سوزش را تشديد نکنيد. بسياري از غذاها و آشاميدني‌ها مجراي ادراري را تحريک کرده و سوزش را بيشتر مي‌کنند. الکل، قهوه، چاي، شکلات، نوشابه‌هاي گازدار، مرکبات، گوجه‌فرنگي، غذاهاي پرادويه، سرکه، و مواد قندي از اينها هستند. حتي قهوه بدون کافئين هم تحريک‌کننده است.
حذف تمام اين مواد از برنامهٔ غذائي سوزش و ناراحتي‌هاي ديگر آن را ظرف ده روز از بين مي‌برد. وقتي سوزش برطرف شد، هر بار يکي از اينها را به رژيم غذائي اضافه کنيد و ببينيد آيا به آن حساسيت داريد يا نه. لااقل يک ليتر آب در روز بنوشيد.
ناراحتي دفع را کم کنيد. ادرار کردن از ميان ميزراه ملتهب مانند پاشيدن نمک بر زخم تا باکتري‌هاي مخرج وارد مهبل نشود.
ادرار کنيد. تماس جنسي از علل شايع عفونت و سوزش ميزراه است. بعد از هر نزديکي ادرار کنيد و خود را با آب بشوئيد. شستن مهبل با محلول آب و کمي جوش‌شيرين نيز کار خوبي است.
از مواد محرک دوري کنيد. برخي صابون‌ها، ضدبوها، و حتي کاغذ‌هاي توالت داراي مواد شيميائي تحريک‌کنندهٔ ميزراه و پوست اطراف آن هستند. به نوع کالائي که مي‌خريد توجه کنيد.
خود را خشک کنيد. در تابستان نگذاريد لباس مرطوب به تنتان بماند، چون رشد باکتري‌ها و مخمرهاي مهبل را تحريک مي‌کنند. اگر مي‌توانيد، در هر فرصتي لباس زير را عوض کنيد.

 چه وقت به پزشک مراجعه کنيم؟
- سوزش ادرار بعد از ۲۴ ساعت برطرف نشود.
- سوزش با ترشح مهبل يا آلت‌تناسلي همراه است.
- علاوه بر سوزش، احساس نياز به دفع ادرار، تب، لرز، يا درد پشت هم وجود دارد.
             شبکه رادیو سلامت 

 
Tagged Under