1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

میوم از عضلات و بافت همبندى خود رحم ناشى مى شود. علائم آن معمولاً در سنین ۳۵ تا ۴۵ سالگى بروز مى كند ولى در سنین پایین تر نظیر هیجده سالگى نیز دیده مى شود.
رحم از سه لایه متفاوت تشكیل شده است. پوشش داخلى یا لایه نازكى به نام اندومتر، بخش میانى یا لایه عضلانى و لایه نازك خارجى كه قسمت صفاتى رحم است. میوم بسته به جایگاهى كه قرار مى گیرد علایم متفاوتى را ایجاد مى كند، حتى اگر در پایین یا بالاى ساختمان رحم قرار گرفته باشد علایم متفاوتى را مشاهده مى كنیم، ضمن این كه ممكن است رشد سریع یا تدریجى و بطئى داشته باشد. مریض معمولاً با شكایت خونریزى مراجعه مى كند ولى علایم دیگرى نظیر درد، احساس سنگینى و فشار در پایین شكم مى تواند مشاهده كرد.
اختلالات خونریزى به صورت افزایش مدت، مقدار خونریزى و یا به صورت لكه بینى بین دو خونریزى ماهانه اتفاق مى افتد، به این ترتیب ممكن است بیمار خونریزى هاى قاعدگى طولانى شدید و دردناك داشته باشد و شكل طبیعى عادت ماهانه را از دست بدهد. بى خطرترین میوم ها از لحاظ جایگیرى، میوم هاى زیر صفاتى هستند كه معمولاً خونریزى ایجاد نمى كنند و در صورت بزرگ شدن اندازه آنها احساس سنگینى و فشار در زیر شكم ایجاد مى شود و یا در صورت فشار به اعضاى مجاور منجر به تكرر ادرار یا یبوست مى شوند. متاسفانه در كشور ما افراد زمانى به پزشك مراجعه مى كنند كه خونریزى ناشى از این توده باعث كم خونى شده و فرد به عوارض ثانویه حاصل از این بیمارى مبتلا شده است. نظیر تپش قلب، كم خونى، فقر آهن، بى خوابى، ضعف استخوان و..
در بیشتر مواقع سابقه خانوادگى نقش بسزایى دارد، علاوه بر آن، این توده هاى خوش خیم وابسته به یكى از هورمون هاى جنسى به نام استروژن هستند كه از تخمدان ترشح مى شود، به دلیل ترشح ماهانه این هورمون در زنان، رحمى كه حساس باشد امكان تولید شدن مجدد، متعدد یا بزرگ تر شدن این توده است، به نحوى كه در سنین نزدیك به یائسگى و پس از آن به دلیل كاهش هورمون استروژن با كاهش علایم این توده روبه رو هستیم، بنابراین در افرادى كه مبتلا به بیمارى تخمدان هاى حاوى كیست هاى متعدد هستند و یا هورمون جنسى مردانه به همراه استروژن در تمام دوره ماهانه به طور یكنواختى بالا است احتمال تشكیل این توده هاى خوش خیم بیشتر است. همچنین در افراد با رنگ پوست تیره بیشتر دیده شده است.
اگر محل قرارگیرى میوم مانع از انتقال تخمك و اسپرم شود مى تواند مشكلاتى را در بارور شدن ایجاد كند نظیر قرارگیرى میوم در دهانه رحم، لوله هاى رحمى و یا در صورت قرارگیرى نامناسب آن در حفره رحم مى تواند باعث ایجاد سقط یا نازایى شود. از طرفى در دوران باردارى به دلیل افزایش هورمون استروژن با افزایش اندازه این غده ها روبه رو مى شویم كه مشكلاتى را براى زایمان (طبیعى یا سزارین) ایجاد مى كند.
توصیه مى شود افراد مستعد هر شش ماه یك بار براى كنترل به پزشك متخصص مراجعه كنند، همچنین با سونوگرافى هاى مداوم تحت كنترل باشند.
درمان در افراد مختلف، متفاوت است به نحوى كه افراد جوان تر كه براى بارورى نیاز به رحم دارند در آنها با برداشتن خود میوم اقدام به درمان مى شود، در سنین نزدیك به یائسگى و پس از آن بهترین درمان، برداشتن رحم است.البته راه هاى دیگر درمانى نظیر ایجاد یائسگى مصنوعى با استفاده از داروها وجود دارد. و از آنجا كه میوم به طور ناگهانى ایجاد نمى شود و یك بیمارى تدریجى است . اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود نتایج بهترى را به دنبال دارد.

سايت تبيان

Tagged Under