1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از شگفت انگیزترین اعجاز طبیعت که نقش بی بدیلی در حفظ و حراست از آبزیان، گیاهان، جانوران و در عرصه ای وسیع تر، انسانها ایفا می کند، تالاب است که با کارکردهای منحصر به فرد توانسته جای خود را در میان جوامع بشری باز کند.ایجاد محیطی برای زندگی پرندگان، خزندگان، ماهیان و... از جمله کارکردهایی است که تالاب ها را به محیط هایی بسیار با ارزش برای جوامع بشریتبدیل نموده است.

تالاب‌ها محیط‌هایی هستند که مشخصاتشان چیزی میان خشکی و دریا است. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آبدار باشند. برخی تالاب‌های نزدیک دریا با جزر و مد تغییر وضعیت می‌دهند.

مشخصه اصلی تالاب‌ها ماندگاری نسبی آب در آنها است. آب تالاب‌ها ممکن است شور باشد یا شیرین.

انواع تالاب

·                                 باتلاق (swamp): زمینهای آبدار یا خیس پر از گیاه و درخت.

·                                 مانداب یا هور (marsh) :با آبی راکد و باز و گیاهان کوتاه بیشتر از جنس علف و نی.

·                                 خلاش (bog یا muskeg): آبگیری است که رستنی‌های آن پوسیده باشد.

·                                 خلنگزار (Moorland و Heath) :تالاب‌هایی به شکل خارستان.

·                                 لشاب (fen): تالابی نیزاری است که آب آن از گیاه آکنده شده و هوای کمی می‌گیرد.

 

 

کنوانسیون رامسر معاهده‌ای بین‌المللی است که در ۱۹۷۱ امضا شده‌است به منظور حفظ و نگهداری تالاب‌ها امضا شده‌است .در این کنوانسیون فهرستی از تالاب‌های مهم جهان نیز تهیه شده که به «فهرست رامسر» شهرت دارد. در این فهرست بریتانیا با ۱۶۴ تالاب از لحاظ تعداد و کانادا با ۱۳۰ هزار کیلومتر مربع تالاب، از لحاظ وسعت رکورددار است. مقر دائمی کنوانسیون در گلند، سوئیس است. ایران به عنوان اولین میزبان این کنوانسیون ، چهره ای ماندگار برای خود به جای گذاشت چهره ای که متاسفانه در چند ساله اخیر به دلیل بی مهری های مداوم مسئولین در امر حفاظت از تالاب ها در عرصه بین المللی مخدوش گردیده است.

 

تالاب‌هاي ايران در جنوب غربي آسيا و جنوب نيمكره شمالي محل زيست بيش از 140 گونه پرنده مهاجر و بومي است كه 30 % از پرندگان ايران را تشكيل مي‌دهد. اين امر به دليل دارا بودن مواد غذايي فراوان، امنيت، پناهگاه و شرايط آب و هوايي مناسب است كه سبب شده 63 گونه پرنده در تالاب‌‌هاي ايران جوجه‌آوري كنند و 77 گونه فصل زمستان و پاييز را در آنها سپري كنند. در حال حاضر حدود يك تا دو ميليون پرنده آبزي و كنار آبزي در تالاب‌‌هاي ايران زمستان‌گذراني مي‌كنند. همچنين 20 گونه پرنده در خطر انقراضي كه در ايران زندگي مي‌كنند، 6 گونه آبزي بوده و در تالاب‌‌هاي ايران به سر مي‌برند .

●چرا تالاب ها از بین می روند؟

اگر بخواهیم علل از بین رفتن تالاب ها را به دو بخش مجزا تقسیم کنیم بی شک به جز خشم طبیعتوتوسعه ناپایدار بشری نتیجه ای از این تقسیم بندی نصیب ما نخواهد شد.

بسیار اتفاق افتاده است زمانهایی که طبیعت دم از ناسازگاری می زند و چوب خشم خویش را نثار گوشه ای از خلقت می نماید، حرکتی که به عقیده بسیاری از صاحب نظران نیاز محیط زیست می باشد و نظم و مقررات طبیعی بر آن حکم فرماست، پس اذعان بر آن با وجود آنکه گهگاه تاثیری جبران ناپذیر بر محیط می گذارد تعجب آور نیست.

اما نگرانی ها از اینجا شروع می شود که با نظاره بر علل از بین رفتن ، نشان می دهد درصد زیادی از عوامل تاثیر گذار بر نابودی تالاب ها را باید به توسعه ناپایدار جوامع مرتبط ساخت، توسعه ای که هنوز مسیر مستقیم خود را نیافته است و هنوز نمی داند برای رسیدن به اوج، پلهای پشت سر را نباید به راحتی خراب کرد.

یکی از عوامل اصلی در تخریب تالاب ها احداث سدهایی است که بر روی رودخانه ها ایجاد می شود ومقدار زیادی از آبی را که وارد تالاب ها می شود ، کاهش می دهد و همین کاهش آب تالاب ها غلظت آلودگی در آن را افزایش داده و بدین ترتیب منجر به از بین رفتن اکوسیستم تالاب و در نتیجه مرگگیاهان و موجودات اطراف آن می شود.

Tagged Under