1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رأی 0.00 (0 آرا)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

غار هوتو

در روز 8/10/1386 دیده شد. در یک کیلومتری غرب بهشهر و نزدیک روستای تروجن قرار دارد.

غار هملون

غار هملون در در دره‌ی هملون در شمال شرقی تهران و بین دو روستای میگون و شمشک قرار دارد. دسترسی به آن آسان و رسیدن به آن از جاده‌ی اصلی میگون- شمشک به حدود 15 دقیقه راه‌پیمایی نیاز دارد. به دلیل وجود سوراخ‌ها و غارهای سنگی با اندازه‌های گوناگون در طول دره ابتدا همه لانه نام گرفته و به مرور به هملون تبدیل شده است.

در بین غارهای دره‌ی هملون دو غار بزرگ‌تر وجود دارد که به نام‌های هملون کوچک و هملون بزرگ مشهور هستند. هملون کوچک  کمی بالاتر از رودخانه و در زیر تاق سنگی بزرگی قرار دارد، درازای غار حدود 60 متر و معمولا مرطوب و لغزنده است. برای رسیدن به هملون بزرگ  باید چند دقیقه‌ای از یک دامنه پرشیب پس از هملون کوچک بالا رفت. هملون بزرگ حدود 100متر درازا دارد. هر دو غار در آهنی بزرگی  دارند که قرار بوده است جلوی دهانه‌ی اصلی نصب شود. این درهای آهنی بزرگ راهنمای خوبی برای  پیدا کردن غار هستند.

در یک برنامه‌ی نیم روزه می‌توان از تهران  دو غار هملون کوچک و بزرگ را دید، حدود یک ساعت تا دشت پس از غار راه‌پیمایی کرد  و اگر در زمستان به منطقه می‌روید از مدرسه‌ی یخ‌نوردی ابتدای دره دیدار کرد.

غار رودافشان

یکی از بزرگ‌ترین دهانه‌های غار در ایران دهانه‌ی غار رودافشان است. برای رسیدن به غار رودافشان باید به سمت شهر فیروزکوه رفت، پس از جاجرود، رودهن، دماوند، آینه ورزان و سربندان به سیدآباد می‌رسیم. از سید آباد راه را به جهت جنوب شرقی ادامه می‌دهیم و پس از گذر از روستای کلاک به یک دوراهی می‌رسیم که راه شرقی به سمت روستای رودافشان می‌رود. راه تا این‌جا آسفالت است و از این دو راهی جاده‌ای خاکی به طول حدود 5 کیلومتر وجود دارد که به روستای رودافشان می‌رسد. از روستای رودافشان نیز راهی پیاده رو و خاکی در جهت جنوب شما را به دهانه‌ی غار می‌رساند.

دیدار از غار با گذاشتن پلکانی سنگی و نردبانی آهنی امن‌ترشده است. درازای غار رودافشان 500 متر است.دیدار از غار به زمان زیادی احتیاج ندارد و بین دو تا سه ساعت به درازا می‌کشد. غار رودافشان با شماره‌ی 12213 در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

برای دیدار از غار به این موارد توجه داریم: بردن یک چراغ قوه‌ی پیشانی( باید از گرفتن چراغ قوه و هر چیز دیگر در غار خودداری کرد، هر دو دست باید آزاد باشند)، داشتن یک کوله پشتی کوچک که تمام وسایل در آن جای گیرند، پوشیدن لباسی که تنگ نباشد تا بتوان آزادانه گام برداشت، اگر می‌توانید از یک کلاه ایمنی استفاده کنید اگرپیدا نکردید مراقب سر خود باشید تا به دیواره‌های غار نخورد.

غاریخ مراد

در فاصله‌ی اندکی از جاده‌ی تهران- چالوس قرار دارد. پس از آن روستای کهنه ده است. در زمستان و بهار داخل غار از قندیل های یخی پوشیده می‌شود. اهالی اعتقاد دارند که یخ موجود در غار مراد آن‌ها را برآورده می‌کند.دهانه‌ی غار5/9 متر و ارتفاع آن 5/2 متر است و در فرازای 2500 متری از سطح دریا قرار دارد. جلوی دهانه‌ی غار محوطه‌سازی شده است. غار دو طبقه است. دهانه‌ي غار در ارتفاع 2500 متري از سطح دريا است و 3 متر پهنا و 8 متر درازا دارد. طول شعبه‌ي اصلي حدود 250 متر و پايين‌ترين سطح غار(درياچه‌ي آخر)تا دهانه 60 متر اختلاف فرازا دارد. غار یخ مراد به شماره ثبت 6573 با پیشینه پیش از تاریخ در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

غار بورنیک

غار بورنیک در انتهای یکی از دره های منشعب از دره ی طولانی و وسیع هرانده در 23کیلومتری جنوب غربی فیروزکوه قرار دارد. دهانه‌ی غار از دید پنهان و به رودخانه نزدیک است و مکان مناسبی برای سکونت در مواقع خطر و زندگی در دوره ی غارنشینی بوده است. دهانه ی غاربه ابعاد10×15متر و بلندی 6 متر و در ارتفاع 1950 متری از سطح دریا قرار دارد. غار از سه تالار بزرگ تاقدیسی تشکیل شده است. تالار اول 40×50 متر با بلندی 8 متر، تالار دوم یا تالار اصلی 30×60 متر با بلندی 15 تا 20 متر و تالار سوم 55×20 متر با بلندی 12 متر. عمیق ترین سطح غار از دهانه ی ورودی 60 متر و درازای آن حدود 500 متر است. غار بورنیک به شماره ثبت 6337 با پیشینه‌ی تاریخی در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

فرودنت

Tagged Under